Ochrana podzemních vod

Ochrana podzemních vod je soubor činností, které směřují k ochraně jakosti, zdravotní nezávadnosti a množství podzemních vod. Ochrana vod je buď preventivní, kdy se pomocí různých opatření (jako například stanovením ochranného pásma) snažíme o předcházení jejich znehodnocení, nebo následná, kde již dochází k aktivnímu řešení problému kontaminace nebo jiného znehodnocení vodních zdrojů.

Pro ochranu podzemních vod primárně slouží vyhlašování ochranných pásem, k čemuž je zapotřebí zpracování odborného posudku.

Stanovování ochranných pásem vodních zdrojů vychází ze zákona o vodách. Rozděluje se na OPVZ I. stupně, které by mělo mít rozlohu 20 x 20 metrů, přičemž vodní zdroj se nachází uprostřed. Existují však i případy, kdy je velikost OPVZ I. stupně násobně větší, a to především v případech, kdy se jedná o zdrojem jako jsou například jímací řezy, které jsou ovlivněny především infiltrací srážkové vody. V některých případech se stanovuje i OPVZ II. stupně, které zajišťuje ochranu infiltrační oblasti daného zdroje.

Ochranné pásmo I. stupně musí být oploceno a označeno, u rozsáhlých OPVZ jsou hranice označeny značkami ze všech přístupových cest a směrů ke zdroji.

Specifická je ochrana minerálních a léčivých vod, kdy je důležité chránit nejen jejich kvalitu a množství, ale také jejich fyzikální a chemické vlastnosti (teplotu, obsah minerálních látek apod.).

Přejít na hlavní službu - nové zdroje vody a hydrogeologie

V případě dotazu volejte ZDARMA

+420 800 13 11 13
image
image

Kontakt & Poptávka

+420 469 682 303-5

+420 800 13 11 13

ekomonitor@ekomonitor.cz

Vodní zdroje Ekomonitor spol. s r.o.

Píšťovy 820, 537 01 Chrudim III (mapa)

IČ: 15053695 / DIČ: CZ15053695

ISDS: 3v8a5db

Kompletní kontakty

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: